Jak prawidłowo dbać o biżuterię? 0

Jak prawidłowo dbać o biżuterię?

Biżuteria towarzyszy nam na co dzień, dopełniając stylizację, ale też nierzadko, niosąc za sobą wyjątkowe znaczenie i wartość. To element, który jest z nami na pamiątkę, ale i na szczęście. Często jest prezentem od najbliższych nam osób, ale i takim od siebie dla siebie. Jaka by jednak ta biżuteria nie była, nosimy ją codziennie i pragniemy, aby nie traciła blasku, koloru i pozostałych aspektów wizualnych. W jaki sposób prawidłowo dbać o biżuterię? Jak czyścić, jak przechowywać? O czym pamiętać, a czego unikać? O tym przeczytasz w naszym wpisie!

Jak dbać o biżuterię wykonaną z różnego rodzaju materiałów?

Często spotykamy się z pytaniem: w jaki sposób dbać o biżuterię, mając na uwadze różne jej przeznaczenie, sposób wykonania czy materiał? Jest kilka żelaznych zasad, które warto stosować przy każdym rodzaju biżuterii. Warto jednak pamiętać, że poza podstawami, o tym, jak będzie zachowywać się materiał, zadecyduje jego charakterystyka. Srebro, srebro pozłacane, mosiądz, kamienie szlachetne… na które z nich należy szczególnie uważać? Którą biżuterię ściągać do kąpieli, a z którą można robić wszystko? Mamy nadzieję, że od teraz - wszystko będzie jasne!

Jak dbać o biżuterię wykonaną ze srebra?

Jeśli chodzi o biżuterię srebrną, najczęściej występuje ona w próbie 925. Jako materiał, ma ona tendencję do ciemnienia czy matowienia. Warto wziąć pod uwagę charakterystyka tego tworzywa i traktować to, jako naturalną kolej rzeczy, a nie wadę. Jedyne, co można zrobić, to prawidłowo o to srebro dbać oraz odpowiednio je przechowywać. Pamiętajmy, że zwykłe detergenty mogą zniszczyć biżuterię. Dlatego powstają coraz to nowsze rozwiązania takie jak pasty do polerowania czy po prostu delikatne płyny pielęgnacyjne. Jeśli chodzi o przechowywanie: należy unikać wilgoci oraz nadmiernej ekspozycji na światło dzienne.

Jak dbać o biżuterię pozłacaną?

Biżuteria pozłacana to nic innego, jak srebro 925 pokryte jedynie powłoką 24 k złota. Niestety, taka biżuteria zużywa się znacznie szybciej z uwagi na to, że potencjalne wytarcia - są szybciej widoczne. Wtedy tam, gdzie powłoka ulega wytarciu, widać to, co znajduje się pod spodem. W tym przypadku, srebro. Jeśli chodzi o zasady dbania o ten rodzaj biżuterii, są one niemalże takie same, jak w przypadku srebra. Wracając jednak do efektów wycierania się biżuterii, w przypadku biżuterii pozłacanej, jest to efekt naturalny, a nie wada i o tym również warto pamiętać.

Jak dbać o biżuterię wykonaną z mosiądzu?

Mosiądz jest metalem, który po kontakcie z wodą, może stracić swój charakterystyczny, jasny, złoty kolor. Uczulamy więc, aby ściągać biżuterię przed kontaktem z wodą czy detergentami. Wracając jednak do cech charakterystycznych tego materiału, mosiądz mimo prawidłowego pielęgnowania, może zmieniać swoją barwę na ciemniejszą, przypominającą szlachetne złoto. To raczej efekt uboczny, na który nie mamy wpływu.

Co z biżuterią z kamieniami naturalnymi?

Kamienie naturalne w biżuterii nie zmieniają zbyt wiele. Może się wydawać, że z uwagi na ich pochodzenie, wymagają nadmiernej uwagi czy innych technik pielęgnacyjnych, jednak zasady są te same. Jedyne, na co uczulamy, to na to, że wszystkie naszyjniki oraz bransoletki, które wykonujemy ręcznie w pracowni, a które składają się z kamieni naturalnych, opierają się na tak zwanej konstrukcji jubilerskiej. Jest ona wykonana z metalu, a więc kontakt z wodą i innymi, płynnymi substancjami nie jest wskazany. Wszystko w trosce o to, aby z czasem, ciągłość bransoletki czy naszyjnika nie została przerwana. Częste namakanie produktu, może właśnie do tego prowadzić. Naruszać konstrukcję od środka.

2 produkty, które pozwolą zadbać o biżuterię

Poza tym, że każde tworzywo rządzi się swoimi prawami i własną charakterystyką, jeśli chodzi o przechowywanie, czyszczenie czy noszenie w ogóle, jest kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować. Wierzymy, że małe kroki i siła nawyków, to sposób na sukces przy okazji wielu codziennych tematów. Również tego, który związany jest bezpośrednio z dbaniem o biżuterię.

Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie: o tym już mówiliśmy, ale te dwa produkty sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju biżuterii:

  • ściereczka z mikrofibry: z uwagi na delikatne włókna, to nią najlepiej czyścić biżuterię. Pamiętajmy jednak o regularności. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia będą pod kontrolą i z pewnością nie będą mieć czasu osadzić się na materiale.
  • woreczek foliowy: to kolejny przepis na zadbaną biżuterię pozbawioną zarysowań i odbarwień. Odpowiednie przechowywanie to nie tylko szkatułki i organizery, ale i najprostsza forma opakowania, która zagwarantuję ochronę tworzywa. Do tego można wykorzystać właśnie foliowy woreczek, w który pakowana jest nasza biżuteria. Przy okazji wysyłki naszych produktów, korzystamy ze sprawdzonych opakowań, które mają w sobie dodatkową substancję. A ta odpowiedzialna jest za chronienie biżuterii przed czynnikami zewnętrznymi. Efekt? Blask i nienaruszony kolor elementów mimo codziennego noszenia.

 

Jaki materiał biżuterii jest najtrwalszy?

Nie ma żadnych wątpliwości, że to złoto próby 585 czy metale nieszlachetne są najtrwalsze. A to wszystko ze względu na to, że nie są pokrywane żadnym, dodatkowym materiałem czy kolorem. Taka biżuteria jest więc w pełni “naturalna” i pracuje sama w sobie, walcząc z zabrudzeniami czy innymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku takiej biżuterii, która nie jest pokryta żadną, dodatkową powłoką, uszkodzenie czy naruszenie koloru nie są tak widoczne. Zarówno złoto, jak i metale szlachetne, nie mają także swojej specyfiki, a więc z czasem, nie odbarwiają się samoistnie i nie tracą przy tym naturalnego koloru.

Czy można kąpać się w biżuterii?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy można się kąpać w biżuterii? Warto zwrócić uwagę, że woda wchodzi w reakcje na przykład ze srebrem, ale to najczęściej kosmetyki stosowane przy pielęgnacji, osłabiają tworzywo i po prostu je niszczą. Stosowane często związki siarki mogą znacząco przyspieszyć proces utleniania się srebra. A co z pozostałymi tworzywami? Biżuteria pozłacana również powinna być ściągana przed każdą kąpielą czy sprzątaniem. Kontakt z detergentami sprawi, że szybciej straci swój kolor i powłokę. Jeśli chodzi o mosiądz, kamienie naturalne czy złoto,  zasada jest podobna. Prawdą jest, że spośród wymienionych, złoto jest materiałem najmniej narażonym na niepożądane działania. Natomiast, jeśli zależy nam na długim użytkowaniu biżuterii, która pozostanie nienaruszona czynnikami zewnętrznymi oraz samym w sobie “czasem”, warto ściągać ją do kąpieli. Następnie chować w odpowiednie miejsce i dbać o regularne czyszczenie.

Jest kilka prostych sposobów na przedłużenie żywotności biżuterii, o których mamy nadzieję, łatwiej będzie teraz pamiętać. Zdejmowanie biżuterii tuż przed kontaktem z wodą czy detergentami, czyszczenie jej delikatnym materiałem oraz odpowiednim preparatem, a dodatkowo, prawidłowe przechowywanie, to najprostsze zabiegi z możliwych. Mimo tego najbardziej skuteczne. Biżuteria ma być dla nas i pełnić swoją funkcję. Być komfortowa w noszeniu, a swoją estetyką, dopełniać codzienną stylizację. Pozwólmy jej zatem być naszą pamiątką na dłużej!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium