JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ?
Jak dbać o biżuterię srebrną, pozłacaną?
Biżuteria wykonana ze srebra próby 925, której wierzchnia warstwa jest złocona 24k złotem ulega wytarciu wraz z upływem czasu i nie jest to wada, a naturalny efekt zużycia.
U każdej osoby ścieranie się złocenia odbywa się w innym czasie, ponieważ wiele zależy od tego, czy biżuteria ma kontakt z wodą (kąpiel, mycie rąk, basen, itd), ale też czy ma styczność z perfumami, kremami, fluidem i innymi substancjami znajdującymi się, czy to na ciele, czy ubraniu. Duży wpływ na reakcję metalu ma również pH skóry konkretnej osoby.
Każdy metal w miarę użytkowania ulega wytarciu, tak samo jest w przypadku wyrobów wykonanych, np. ze złota próby 585, tyle że „pod spodem” jest nadal złoto w kolorze złotym, a tutaj mamy srebro, które ma kolor srebrny, dlatego po jakimś czasie naszyjnik również staje się srebrny.
Stąd też ceny na naszej stronie zarówno produktów srebrnych, jak i złoconych są takie same, ponieważ odnoszą się do wyrobów wykonanych ze srebra próby 925. Tylko produkty złote próby 585 oraz wybrane metale nieszlachetne o jednolitym kolorze będą zawsze miały taki sam kolor, niezależnie od tego jak długo będziemy je nosić.
Co możemy zrobić, aby utrzymać biżuterię w świetnym stanie przez długi czas?
Oprócz unikania czynności wymienionych powyżej, rekomendujemy naszym klientom czyszczenie biżuterii po zdjęciu miękką ściereczką np. z mikrofibry, a następnie przechowywanie jej w szczelnie zamkniętych, przezroczystych woreczkach foliowych, w których pakowana jest biżuteria.
Po umieszczeniu wyczyszczonej biżuterii w naszym woreczku zachowa ona swój blask oraz kolor, ponieważ woreczki te zawierają specjalną substancję, która chroni biżuterię przed czynnikami zewnętrznymi.
Jak dbać o biżuterię wykonaną z kamieniami naturalnymi?
O biżuterię z kamieniami należy dbać tak samo, jak o biżuterię pozłacaną i srebrną. Prosimy pamiętać, że wszystkie naszyjniki, które tworzymy ręcznie w naszej pracowni są oparte na konstrukcji linki jubilerskiej, która wykonana jest z metalu - należy szczególnie uważać przy kontakcie z wodą i innymi substancjami, aby nie doszło do zamoknięcia produktu, ponieważ może to prowadzić do przerwania się ciągłości naszyjnika/bransoletki.
A co z biżuterią srebrną, niepozłacaną?
O biżuterię srebrną należy dbać tak samo, jak o biżuterię pozłacaną, aby srebro nie utleniało się przy kontakcie z innymi substancjami - jeśli chcemy jak najdłużej się nią cieszyć.
Jak wobec tego dbać o biżuterię wykonaną z mosiądzu?
O biżuterię mosiężną należy dbać tak samo, jak o biżuterię pozłacaną.
Czasami biżuteria srebrna ciemnieje. Dlaczego tak się dzieje?
Proces ciemnienia srebra jest naturalny i powszechny.
Powszechnie krążącą opinią jest, że biżuteria srebra która ulega procesowi czernienia nie jest wykonana ze szlachetnego kruszcu. Otóż jest wręcz przeciwnie - srebro ciemnieje właśnie dlatego, że jest srebrem.
Srebro jest metalem szlachetnym, czyli niskoreaktywnym. Oznacza to, że nie koroduje i nie wchodzi w reakcję z wiekszością pierwiastków. Winowajcą są związki siarki (głównie zawarty w powietrzu tlenek siarki), które tworzą na powierzchni biżuterii warstwę czarnego siarczku srebra.
Szlachetne srebro wchodząc w reakcję ze związkiem siarki zawartym w powietrzu pokrywa się ciemnym, nieestetycznym nalotem.
Proces ten zachodzi tym szybciej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze.
Z tego powodu nawet biżuteria, która nie jest noszona ulega temu procesowi a proces zachodzi tym szybciej, im więcej związków siarki znajduje się w powietrzu. Reakcję tę może przyspieszać również pot znajdujący się na skórze (w którego składzie również możemy znaleźć siarkę, a jego proporcje różnią się w zależności od diety i stylu życia), oraz różnego rodzaju perfumy, a w szczególności znajdujący się w nich alkohol.
Na ciemnienie srebra mogą także wpływać wilgoć, kosmetyki i chemia gospodarcza, trzeba więc pamiętać, aby zdejmować biżuterię przed kąpielą.
Biżuterię po zdjęciu zawsze najlepiej wytrzeć miękka ściereczką i umieścić w szczelnie zamkniętym przezroczystym worku, w którym pakujemy biżuterię.
Zauważając czarny nalot na srebrze nie należy się jednak martwić. Nie wnika on w głąb srebra i z tego względu, że jest to wierzchnia warstwa to można ją wyczyścić i w przypadku produktów pozłacanych na nowo pozłocić naszyjnik.
20% RABATU Z KODEM AMOR